انجام پروژه شبکه های SDN

انجام پروژه شبکه های SDN

شبکه های SDN گرايش انکارناپذير محصولات آينده دنيای شبکه، به‌ويژه در مراکز داده و محيط‌ های مبتني ‌بر فناوری مجازيی سازی هستند.

طراحی و توسعه داده شده است؛ به اين معنا که از هر نقطه شبکه يا هر سرور مي‌توان به نقطه يا سرور ديگري با کمترين گره يا حلقه متصل شد و کمترين تأخير و بيشترين سرعت را داشت.

در معماري شبکه‌هاي سنتی دو سوئيچ هسته (Core) و لبه (Edge) وظيفه برقراري ارتباطات درون شبکه را برعهده دارند و نميتوان از هر سروري به سرور ديگر در سوئيچ ديگري متصل شد. با معماري  جديد در SDN  (Leaf and Spine) مي‌توان به تعداد دلخواه لايه در بالاي سوئيچ و به تعداد دلخواه لايه در زير سوئيچ تعريف کرد.

پروژه شبکه های SDN

ویژگی شبکه های SDN

يکي از ويژگي‌هاي حائز اهميت اين سوئيچ که آن را از ديگر نمونه‌ها متمايز مي‌کند، استفاده از کنترلر براي سوئيچ است که به‌ نوعي مفهوم قابل برنامه‌ پذيری و SDN را پياده‌سازي مي‌کند و امکان طراحي مراکز داده مدرن با قابليت‌هاي پيشرفته‌اي مانند مقياس‌پذيري و معماري طراحي‌هاي شبکه چندمسيري را فراهم مي‌کند.

اين کنترلر مي‌تواند به‌طور خودکار تمام فعاليت‌ها و چرخه زندگي بار کاري شبکه در سوئيچ را زيرنظر گرفته و با استفاده از قوانين و سياست‌هاي تعريف شده براي آن کيفيت سرويس و مسيريابي‌هاي خودکار را کشف و روي سوئيچ اعمال کند.

پژوهش های مرتبط با انجام پروژه SDN

در پژوهشی نويسنده يک مطالعه و بررسی بر کارايي کنترلر SDN با استفاده از تعدادي از سياست‌هاي موجود براي کنترلر OpenFlow ارائه شده است  و هدف اين مقاله اين است که يک درک بهتر از کارايی کنترلر در معماري SDN ارائه داده شود.

کنترلر nox-mt

در اين مقاله نشان داده شده است که مسئله کارايي يک محدوديت ذاتي شبکه SDN نيست و براي اثبات آن يک کنترلر چند نخي به نام NOX-MT  پيشنهاد شده است که نسخه جديد NOX کنترلر است و کارايي کنترلر NOX 30 مرتبه بهبود يافته است  کنترلر NOX داراي توان راه اندازي جريان بسيار پايين است

و همچنين زمان تأخير راه اندازي جريان بزرگ است و براي بهبود عيب‌هاي کنترلر NOX کنترلر NOX-MT پيشنهاد شده است که اين کنترلر زمان پاسخ و توان را در کنترلر NOX بهبود بخشيده است و کنترلر NOX-MT از روش‌هاي شناخته شده اي براي بهبود کنترلر NOX استفاده کرده است که اين تکنيک‌ها شامل IO/Batching براي کاهش سربار I/O و  تکنيک ASIO  که عمليات چند نخي را ساده مي‌سازد.

مقالات شبکه های SDN

در مقاله ای کنترلر Floodlight که يکي از کنترلرهاي OpenFlow است، مورد بررسي قرار گرفته و هدف آن اين است که نشان دهد که چگونه زمان تأخير بين سوييچ OpenFlow و کنترلر روي کارايي کل شبکه تاثير مي‌گذارد.

مفاهيم اساسي SDN روي Control Plan  از طريق يک کنترلر متمرکز انجام ميشود. يک کنترلر متمرکز يک موجوديت منفرد است که مديريت تمامی دستگاه­هاي ارسال را به عهده دارد.

طراحی کنترل کننده شبکه

در اين مقاله از کنترلر Floodlight استفاده شده است. اين کنترلر يکي از کنترلرهاي متمرکز است که ممکن است نقطه شکست منفرد و محدوديت­هاي مقياس­پذيري را به بار بياورد.

اين کنترلر زماني که المان­هاي Data Plan افزايش مي­يابد نمي‌تواند مديريت کافي را بر روي شبکه فراهم کند. محققان توسعه چندين کنترلر براي مديريت مختلف اجزاي شبکه را پيشنهاد مي‌دهند.

نحوه انجام کدنویسی پروژه های SDN

SDN با به کارگيري مجازي­ سازي در ساختار شبکه و جداسازي عناصر مختلف تجهيزات شبکه­اي از جمله کنترل پلين و ديتا پلين به کمک رابط برنامه نويس سطح کاربر و به بوجود آوردن دسترسي مستقيم به جداول مختلف ارسال بسته ­ها اين امکان را فراهم مي‌کند که مديران شبکه بتوانند بدون نياز به دسترسي فيزيکي به تجهيزات، نسبت به مديريت بهينه و متمرکز آنها اقدام کنند. قابل توجه­ترين مثال از رابط برنامه­نويسي سطح کاربرOpenFlow  است

کاربرد شبکه های SDN

شبکه‌هاي کامپيوتري SDN با جدا کردن لايه کنترل تعداد زيادي از سوالات پاسخ داده نشده در مورد قابليت اطمينان، کارايي، مقياس­پذيري هنگامي که با سيستم­هاي توزيع شده کاملاً سنتي مقايسه مي­شوند را پاسخ مي­دهد.

شبکه‌هاي کامپيوتري SDN با ايجاد لايه‌هاي مجازي در مدل لايه‌بندي شبکه و استفاده از کنترلر مرکزي و استانداردهاي ارتباطي مانند پروتکل OpenFlow برخي از وظايف سخت‌افزار شبکه و به طور خاص، سوييچ و مسيرياب را به صورت نرم‌افزاری پياده‌سازی مي‌کند. به عبارت ديگر  SDNوابستگي به سخت‌افزار را کاهش داده و قابليت‌هاي نرم‌افزاري و هوشمندی شبکه را افزايش مي‌دهد

پروژه شبکه های SDN

انجام پروژه شبکه های SDN